Officers and Committees

Officers

President: Genevra Farrare

Vice President: Yolanda Holloway

2nd Vice PresidentMary Taylor-Acree

Recording Secretary: Deja Thompson

Assistant Recording Secretary: Deborah Short

Corresponding Secretary: Lesa Hughey

Treasurer: Carla Brooks

Financial Secretary: Cra’Sandra Dorsey

Assistant Financial Secretary: Katrena Bailey

Ivy Leaf Reporter: Summar Goodman

Hostess: Zulieka Horsey

Parliamentarian: Jo Ann Murray, Dionne Coker-Appiah

Historian: Katrena Bailey

Sergeant at Arms: Constance Elliott

Chaplain: Deborah Wooden

Member-at-Large: Mytaya Johnson

Standing Committee Chairs

Executive Committee:  Genevra Farrare

Program Committee: Yolanda Holloway

Budget & Finance Committee: Carla Brooks

Standards Committee: Laya White

History/Archives Committee:  Katrena Bailey

Hospitality Committee: Zulieka Horsey

Membership Committee: Mary Taylor-Acree

Fundraising Committee: Kelli McCoy-Burkett

Bylaws Committee: Jo Ann Murray, Dionne Coker Appiah

Connection Committee: Anna Howie

Public Relations Committee: Summar Goodman

Technology Committee: Cassandra Cornish

Scholarship Committee: Lanae Harmon, Charlene DeShields

Protocol Committee:  Deborah Wooden

Sisterly Relations:  Deborah Wooden

Rituals:  Willie Woods

Educational Advancement Foundation:  TaCha’ Marine

Risk Management:  Jo Ann Murray

GenNEXT: Ter’Shiya Green, Joniya Copper

Soaring F.I.R.S.T w/Scholarship 101: Maiyanna Allen, Korea Steger

Special Committee Chairs

Founders’ Day Committee: Jennifer Dashiell Reed, Deborah Wooden, Willie Woods, Joanna Tolson, Joniya Copper

Awards Committee:  Meisha Woolford

Cotillion Committee:  Mary Taylor Acree

Leadership Development:  Latasha Nichols, Lanae Harmon

Internal Audit:

Nominating Committee:  Deborah Wooden, Willie Woods, Deborah Short, Katrena Bailey, Carla Brooks – Teller, Cassandra Cornish – Teller

KTO Chorus:

Mid Shore Foundation Committee: Carla Brooks

Building Advisory Board:  Pamela B. Clay, Jennifer Dashiell Reed, and Mary Taylor-Acree